Kalendarz z Kornelem Morawieckim
Solidarność walczy o Ciebie 1988
9 listopada 1987 r. , po sześciu latach tropienia, komunistyczna tajna policja polityczna SB aresztowała Kornela Morawieckiego. Został aresztowany wraz z z Hanną Łukowską-Karniej, która była jego najbliższym współpracownikiem, a zarazem członkiem władz Solidarności Walczącej. To właśnie po ich aresztowaniu powstała inicjatywa, żeby wydać kalendarze z ich zdjęciami na kolejny rok. Miał to być znak pamięci, duchowego wsparcia i jedności z z Hanką i Kornelem, jak wszyscy „swoi” ich nazywali. Do obu kalendarzy tato zastosował te same diapozytywy loga „Solidarności” oraz rozkładu tygodni w roku 1988.
- Opakowanie klisz do kalendarza.
- Pozytyw ze zdjęciem Kornela Morawieckiego do naświetlania sita zastosowany w kalendarzu na 1988 r.
- Negatywy: logo „Solidarność” i rozkładu dni w roku 1988 oraz pozytyw zdjęcia Kornela Morawieckiego. Obok, wydrukowany w dwóch kolorach kalendarz (Arch. drukarni Błażewiczów)
- Kalendarz 1988 r. z Kornelem Morawiekim
Kornel Morawiecki, z racji przewodniczenia radykalnie antykomunistycznej Solidarności Walczącej, był najbardziej ściganym przez komunistów polskim opozycjonistą. Komuniści, a także niektóre ugodowe środowiska opozycyjne, rozsiewali wokół SW fałszywą aurę terroryzmu. komuniści odczuwali przed tą organizacją respekt oraz niepewność, bo mieli o niej bardzo mało informacji. Aresztowania Kornela dokonała grupa antyterrorystyczna. Funkcjonariusze wyrazili zdziwienie, że przewodniczący Solidarności Walczącej nie miał przy sobie broni. „Jeżeli zrobicie mi krzywdę, mój następca będzie ją miał” odpowiedział spokojnie Kornel. W obawie przed odbiciem, szybko przewieziono go helikopterem do siedziby esbecji na Rakowiecką w Warszawie. Wkrótce potem osadzono go w celi najsłynniejszego komunistycznego więzienia w Polsce, przy ulicy Rakowieckiej . 35 lat wcześniej więziono tu i zamordowano (1 marca 1951 r.) ppłk. Łukasza Cieplińskiego oraz jego podkomendnych z IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wśród nich dziadka Romka Lazarowicza, organizatora druku i redakcji czasopism Solidarności Walczącej. Lata mijają, zmieniają się pokolenia po obu stronach barykady. Sztafeta trwa…
Zobacz bliźniaczy kalendarz z Hanną Łukowską-Karniej.
Kalendarz z Hanną Łukowską-Karniej
„Solidarność – Czekamy na Ciebie 1988”
Kalendarz z wizerunkiem Hanny Łukowskiej-Karniej był inicjatywą rodzinną. Przyjacielem, właściwie członkiem naszej rodziny była Zosia Szutrak, przyjaciółka Hani. Kalendarz był znakiem pamięci o niej dla jej najbliższych, był namiastką jej obecności i motywacją do dalszej walki dla pozostałych na wolności.
- Hanna Łukowska-Karniej ps. Nina, historyk, bibliotekarka PWr, Arch. Stow. SW.
- Kalendarz na rok 1988 z Hanną Łukowską-Karniej.
Zobacz bliźniaczy kalendarz z Kornelem Morawieckim. Różni się jedynie hasłem i zdjęciem.
Hanna Łukowska Karniej, została aresztowana razem z Kornelem Morawieckim 9 listopada 1987 r. Od pierwszych dni stanu wojennego była jego „prawą ręką” w działalności konspiracyjnej. Pełniła rolę jego łączniczki i była odpowiedzialna za bezpieczeństwo, koordynowała pozyskiwanie kolejnych kryjówek i lokali konspiracyjnych. Jak trzeba było, nosiła w torbach kilogramy stalowych kolców przygotowywanych do obrony przed komunistyczną milicją w czasie manifestacji. Jeden taki transport obierała z mojego rodzinnego mieszkania przy Jaworowej 44. Gdy komunistyczna tajna policja polityczna nie mogła jej dosięgnąć, szykanowali jej dzieci. Robili rewizje. Na jedną z nich weszli do mieszkania, gdzie były same dzieci, rozwalając drzwi razem z futryną. Próbowali je zastraszyć manifestując swą stałą obecność, nawet w drodze do przedszkola.
Wybrane tagi:
9.11.1988 aresztowanie galanteria Hanna Łukowska Karniej kalendarz
W 30 rocznicę stanu wojennego – Ślepowron, nr 6, 1982.09-10
- Ślepowron, nr 6, s. 1.
- Ślepowron, nr 6, s. 2.
- Ślepowron, nr 6, s. 3.
- Ślepowron, nr 6, s. 4.
- Ślepowron, nr 6, s. 5.
Wybrane tagi:
1982.09 Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej AISW Ślepowron nr 6