Autor: Paweł Błażewicz

Antykomunistyczny łobóz czyli "Wyrostek"

"Wyrostek", podtytuł: „Pisemko młodzieży szkolnej”, wydawane we Wrocławiu 1 IV 1983 – 1 VI 1987. Tytuł zaczerpnięty z propagandy komunistycznej stanu wojennego, często posługującej się słowem „wyrostek” na określenie młodych uczestników nielegalnych demonstracji - napisał Artur Adamski w internetowej Encyklopedii Solidarności. Ukazało się 71 nr. o obj. 2-4 s. w formacie A4, w nakładzie 0,5-1,2 tys. egz.; dwutygodnik, nie wychodziło w czasie wakacji. IX 1984 – V 1985 publikowano dodatek pt. „Kamień Wyrostka”, ukazały się 3 nr. z mottem: „Potrzebne jest opanowanie i silny wiatr” (z rozmowy z szefem jednej z grup ulotkowych Regionu Mazowsze) - podsumował znawca wrocławskiej konspiracji solidarnościowej.

Założyciel „Wyrostka” Tadeusz Patrzałek dziesięć lat pracował w V LO we Wrocławiu (1962-72), po czym został wykładowcą wojewódzkiego ośrodka metodycznego i Uniwersytetu Wrocławskiego na polonistyce. Zauważył, że konspiracyjne czasopisma uczniowskie, założone po wprowadzeniu stanu wojennego, miały krótki żywot. Uczniowie nie dysponowali doświadczeniem pracy „podziemnej” i szybko padali ofiarą komunistycznej tajnej policji politycznej SB (Służba Bezpieczeństwa). Wraz z żoną Anną, polonistką w XII LO we Wrocławiu, założył więc pismo szkolne, podszywając się niejako pod uczniów. Od roku wchodzili też w skład redakcji gazety „Wolny Głos Nauczycielski”. Tadeusz i Anna Patrzałkowie stworzyli dwuosobową redakcję „Wyrostka”. Korzystali z informacji otrzymywanych od różnych uczniów i nauczycieli.

Moja mama, Katarzyna Błażewicz pracowała razem z panem Tadeuszem we Wrocławskim Ośrodku Metodycznym,  który następnie został przekształcony w Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych (IKNiBO).

1 i 2 strona okładki, B. Wyrostka, nr 1.

Doktrynalne uwarunkowania kryzysu gospodarczego w PRL – Biblioteczka Wyrostka, nr 1, 1984

Pomysłodawcą i organizatorem wydań poszczególnych numerów Biblioteczki Wyrostka był prof. Tadeusz Patrzałek, ten sam, który rok wcześniej założył i redagował gazetkę uczniowską „Wyrostek”. Zostały także wydane trzy numery jednokartkowego  „Kamienia Wyrostka” poświęconego konkretnym tematom.

Więcej o Tadeuszu Patrzałku w Encyklopedii Solidarności.

Kurowski Stefan, Doktrynalne uwarunkowania kryzysu gospodarczego w PRL (Referat wygłoszony na konferencji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego 12 maja 1979 r. opublikowany przez wydawnictwo niezależne we Wrocławiu w 1983 r. 26 s.),Biblioteczka Wyrostka, nr 1, Oficyna wydawnicza im. Grzegorza Przemyka, Wrocław 1984, 8 s. A7.

Papier do druku pierwszego numeru Biblioteczki Wyrostka był bardzo kiepskiej jakości. Ten typ papieru nazywano „przebitkami”. Jak się wydrukowało po jednej stronie, to tekst przebijał na drugą. Z tej racji druk został wykonany tylko na jednej stronie kartek.

Lekcja Aleksandra Sołżenicyna – Biblioteczka Wyrostka, nr 2, 1984

Lekcja Aleksandra Sołżenicyna – Biblioteczka Wyrostka, nr 2, 1984

Boruta Jędrzej, Lekcja Aleksandra Sołżenicyna, Biblioteczka Wyrostka nr 2, 1984, s.21.

Pomóż znaleźć egzemplarz tego numeru Biblioteczki Wyrostka. Może jeszcze znajdę go w archiwum drukarni :).

 

 

B. Wyrostka, nr 3, s. 1.

„Ideologia komunistyczna ma cechy diaboliczne” – Biblioteczka Wyrostka, nr 3, 1984?

Policyjne zdjęcie sygnalityczne Richarda Wurmbranda.

Policyjne zdjęcie sygnalityczne Richarda Wurmbranda, źródło: Wikipedia.

Maszynopis tzw. bryku, czyli  streszczenia książki Georgija Marczenki Kim jestem? W notce bibliograficznej brak daty i miejsca wydania. 61 stron książki zręczna autorka bryku, pod pseudonimem J. zmieściła na 6 stronach. Georgij Marczenko to także pseudonim. W rzeczywistości autor oryginalnej książki to Richard Wurmbrand, rumuński chrześcijanin wyznania ewangelickiego, pochodzenia żydowskiego. Zaś książka jest bardziej znana pod tytułem Marks & szatan. Została wydrukowana techniką sitową w formacie A6.

Maszynopis